Máchovo jezero plné nových zážitků

Máchovo jezero bude plné nových zážitků

  • Kvalita vody v jezeře je stále dobrá

  • Novinka "Kulturní léto u Máchova jezera"

  • Již třetím rokem rekreačně sportovní rybolov

  • Výletní plavby v plném proudu

  • Pravidelná lodní přeprava začne o prázdninách

Letošní hlavní turistická sezóna u Máchova jezera bude plná pestrých, a hlavně  velmi zajímavých  programů. Na své si přijdou nejrůznější skupiny návštěvníků - od aktivních sportovců, přes naprosté požitkáře, až po rodiny s dětmi mířící hlavně za památkami a okolní krásnou přírodou. Ti, kteří zde několik let nebyli, budou určitě překvapeni změnou tohoto kraje, který má zásluhou Karla Hynka Máchy, svůj romantický nádech. Milovníci koupání již několik let oceňují stabilní kvalitu vody v jezeře, která je výsledkem spolupráce hned několika institucí. Díky těmto aktivitám se již před třemi lety na jezero vrátila i možnost rekreačně sportovního rybolovu. Jednou z největších turistických atrakcí je však jezero samotné, které mohou návštěvníci poznat i pomocí čtyř výletních lodí, které v létě zajišťují nejen pravidelnou lodní dopravu, ale také vyhlídkové, noční, individuální a další romantické plavby. Letos čeká rekreanty naprostá novinka, mohou se těšit na "Kulturní léto u Máchova jezera". Tento nový koncept pro hlavní sezónu připravila KulturaDoksy.cz, příspěvková organizace města. Program je nabitý rozmanitými akcemi, začíná koncem června a končí zářijovým vinobraním v areálu hotelu Port. 

Kulturní léto u Máchova jezera

Během letní sezóny se u Máchova jezera uskuteční velké množství akcí, od řezbářského sympozia, přes nejrůznější výstavy, až po velké festivaly. Kromě nejznámějšího, kterým je srpnový festival taneční hudby Mácháč (24.-25.8.),  se tu chystají i menší festivaly. Za návštěvu určitě stojí rodinný festival Rozmarné léto (21.7.), odehrávající se na pláži Klůček, na malých pódiích s hudbou a  s divadélky pro děti. Jeho součástí jsou také koncerty na velkých podiích s aktéry, jako je kapela Žlutý pes či Tomáš Klus. Dalším z festivalů je třeba Zadarmofest (4.8.), který se koná také na Klůčku a má zcela neopakovatelnou atmosféru.

Na zámku v Doksech pak budou probíhat pravidelná divadelní představení a znovuotevření se dočkalo i letní kino. Základním místem pro promítání bude areál zámku, ale turisté se díky mobilní promítací technice mohou těšit i na jiná místa, včetně pláže. Posadí se na deky, ve stáncích si koupí občerstvení a budou sledovat západ slunce. A jakmile slunce zapadne, začne promítání ...

Za zmínku bezpochyby stojí i nedaleké hrady Bezděz a Houska, kde jsou na celé léto naplánovány nejrůznější jarmarky, koncerty, rytířská klání či divadelní představení. Třeba na Bezdězu můžete od 5. do 8. července prožít čtyři dny jako ve středověku, nebo navštivte Housku již v sobotu 23. června, kdy se na nádvoří od 21 hodin hrají Tři mušketýři.

Kulturní léto Doksy
Loď Máj a Bezděz

Lodní doprava na Máchově jezeře

Stále větší popularitu získávají čtyři místní výletní lodě, Jarmila, Hynek, Máj a Racek, které zde provozuje společnost Regata Máchovo jezero, a.s. "Na první plavby jsme vypluli již o Velikonocích, což byla letošní velmi úspěšná novinka, a od té doby enormní zájem o naše lodě prakticky trvá. O květnových víkendech a svátcích jsme na jezero vyplouvali v rámci pravidelných vyhlídkových okružních plaveb a dále pak po celý týden se školními výlety, svatbami a dalšími soukromými akcemi. Hodně nám samozřejmě nahrává letošní nezvykle teplé počasí. Koncem června, jako každoročně, zahájíme pravidelnou lodní přepravu dle jízdního řádu, která má celkem osm zastávek. Pro letní prázdniny máme připravené i noční plavby největší lodí Máj, a to vždy ve středu a v sobotu." Popsal aktuální situaci Karel Málek, zástupce “místní rejdařské společnosti”.

Sportovní rybolov slaví třetí výročí

Třetím rokem je na Máchově jezeře obnoven také sportovně rekreační rybolov, který je vítaným zpestřením turistických pobytů u jezera. Rybaření si zde mohou užívat jak zkušení rybáři, tak i široká laická veřejnost. K lovu totiž stačí nákup povolenky a dodržování rybářského řádu pro Máchovo jezero. Ten určuje celkem šest úseků vyhrazených pro sportovní rybolov ze břehu, kde lze chytat na udici od 1.4. do 30.11.2018. Letošní novinkou je lov z loděk, který bude zkušebně povolen v termínu od 1.9. do 30.11. Autokemp Klůček má ve své nabídce příhodné zázemí pro rybáře v jednoduchých vytápěných chatkách. V jeho sousedství je jeden z nejatraktivnějších rybářských úseků, určený pouze pro hosty tohoto kempu.

Čistota vody je stabilní

Naším úkolem je skloubit otázku udržitelného rozvoje cestovního ruchu, ekologie a rekreačně sportovního rybolovu. Na prvním místě je kvalita vody v jezeře a v tomto směru se nám daří. Dokládají to analýzy vzorků vod nabíraných v Máchově jezeře, na přítocích a v rybnících ležících nad ním i pod ním, které se pravidelně provádějí. Za dnešní dobrou kondici jezera můžeme poděkovat konstruktivní spolupráci všech zúčastněných subjektů. Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která má jezero ve své gesci, Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, města Doksy, které má Máchovo jezero v současnosti v pronájmu, a v neposlední řadě si troufnu jmenovat i naší Obecně prospěšnou společnost Máchovo jezero.” Říká její ředitel Jiří Holub a pokračuje, “Hlavní sezóna u Máchova jezera právě začíná, kvalita vody je i za tohoto nezvykle teplého počasí dobrá a věříme, že stejná zůstane po celou koupací sezónu, stejně jako v předešlých letech.”

Hlavní pláž D